Financije

Sedam lakih savjeta za uštedu na vašem godišnjem odmoru

                      

Koliko ćete potrošiti za godišnji odmor? Prije nego što sami sebi odgovorite na ovo pitanje, uzmite u obzir naših sedam savjeta koji vam mogu donijeti uštede.

Ako putujete izvan zemlje ili ostajete u Hrvatskoj za vrijeme godišnjeg odmora, nije tajna da morate imati određeni budžet koji ćete potrošiti na uživanje i odmaranje. Taj iznos nerijetko nije zanemariv i mnogi štede tijekom čitave godine kako bi priuštili zasluženi odmor. Međutim, iako ste odredili koliko ćete novca potrošiti, svakako pripazite na određene stvari koje mogu ugroziti vaš budžet. To se u najviše slučajeva događa jer većina u posljednji trenutak obavlja pripreme i onda često zaboravimo na važnost određenih stvari koji nam mogu uštedjeti i vrijeme i novac na putovanjima.

Razmjena novca – prije nego što odete u stranu zemlju, jedan od najvažnijih koraka jest konvertiranje novca u domaću valutu zemlje u koju putujete. Kako ne biste bili zakinuti, dobro promotrite sve tečajeve i izaberite onaj koji vam najviše odgovara. Također, pripazite i na to da na vrijeme naručite valute u bankama i mjenjačnicama, ako idete u određene zemlje koje nemaju uobičajene valute poput eura. Ako na vrijeme to ne napravite onda ćete biti prisiljeni mijenjati novac u zemlji u koju putujete, a to može značiti da ćete možda izgubiti dio novca ako se prije ne raspitate gdje je najbolje konvertirati. Također, pripazite i na kupnju kreditnim karticama u inozemstvu jer ćete možda morati platiti i određenu naknadu, što vam predstavlja dodatni trošak.

Putno osiguranje – mnogi često izbjegavaju kupnju police putnog osiguranja, ali bolje je izdvojiti nekoliko stotina kuna jer ako vam se dogodi određena nesreća u inozemstvu onda ćete morati izdvojiti puno veću količinu novca. Vjerojatno ćete zažaliti što se niste osigurali i bili bezbrižni. Premda često mislimo kako se nama neće ništa dogoditi, nikada ne znamo kakve opasnosti ili nezgode vrebaju.

Cijene taksija – kada izađete iz aviona ili nekog drugog prijevoznog sredstva, često na prvu uzimamo taksi kako bi nas dovelo do mjesta gdje ćemo odsjesti. Međutim, svakako se prije raspitajte za cijene taksija jer nerijetko vas mogu iznenaditi. Nemojte da vam prvi utisak bude loš i da vam obilježi putovanje. Radije se vozite javnim prijevozom i tako uštedite novac, ali i svoje živce. Naravno, sve ovisi o zemlji u koju putujete.

Kupite all – inclusive paket – ako se već odlučite odsjesti u hotelu onda je all-inclusive najbolja opcija. Na raspolaganju su vam dnevno tri jela, topli napitci, alkohol i mogu biti uključene i različite aktivnosti poput sportskih i drugih sadržaja. Naravno, sve ovisi o ponudi hotela, lokaciji, ali i cijeni koju ćete izdvojiti. Također, pripazite i na situacije poput onih gdje vam konobar može naplatiti pića koja su vam uračunata u cijenu cijelog paketa. Budite pripravni i nemojte nasjesti na moguće prevare.

Roaming – telefoniranje u inozemstvu može vam zadati novčane muke. Svakako izbjegavajte razgovarati putem mobitela jer su cijene u roamingu još uvijek prevelike i mogu iznositi u tisućama kuna. Ako uzmemo u obzir da se minuta razgovora kreće oko 12 kuna pa naviše, a cijene poruka od 3 kuna pa naviše, ovisno u kojim se zemljama nalazite onda pokušajte pronaći druge načine komuniciranja. Radije pronađite besplatni Wi-Fi i komunicirajte sa svojim bližnjima putem Skypea, Vibera i slično.

Napojnica – u nekim zemljama kao i kod nas, napojnica je dio kulture. Naprimjer, ako idete u zemlje poput Slovenije ili Austrije onda kod njih takva praksa i nije baš uobičajena. Prije puta se raspitajte kakvi su običajni i navike u zemlji u koju putujete. Uobičajeno se navodi kako napojnica iznosi deset posto od iznosa, ali ako ostavite bilo koju svotu bit će pristojno. Sve ovisno o vašim novčanim mogućnostima.

Cjenkanje – ako možete cjenkajte se za sve što želite kupiti. Nemojte da vam se dogodi da tek poslije shvatite da ste neki suvenir ili bilo koji drugi proizvod kupili po puno većoj cijeni.Naravno, pripazite i na situacije u kojima i cjenkanjem još uvijek platite veće iznose za proizvode. Budite oprezni i osjetite čar ulične kulture.

preuzeto sa www.24sata.hr

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.